Medycyna Pracy ma za zadanie chronić zdrowie pracowników przed niekorzystnymi warunkami związanymi ze środowiskiem pracy i sposobem jej wykonywania, a także sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad osobami pracującymi. Systematyczna kontrola pracowników pozwala na ocenę stanu ich zdrowia, a co za tym idzie, również warunków, w jakich pracują i ich zdolności do dalszego wykonywania swoich obowiązków.
Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem pracownika. Dlatego musi on zgłosić się na okresowe badania, nawet pod groźbą rozwiązania stosunku pracy. Na badania lekarskie wysyła pracownika jego pracodawca, który pokrywa również wszystkie koszty. Obowiązek odbycia badań obejmuje wszystkich pracowników, czyli osoby pozostające w stosunku służbowym, osoby, które wykonują swoją pracę na podstawie umowy o pracę, osoby, które w czasie pracy narażone są na działanie czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Badaniom muszą się także poddać uczniowie, słuchacze, studenci i doktoranci, którzy w czasie nauki narażeni są na wpływ czynników uciążliwych dla zdrowia.
Pracownika na badania profilaktyczne kieruje pracodawca. Pracodawca pokrywa również koszty badań.Wypełnij kartę medycyny pracy:
Karta medycyny pracy